March 20, 2016

1. Eski Şehir (Old Town)

GezmekSanattir-Tallinn5

Şehir merkezinde yer alan Eski Şehir, size kendinizi Alice’in Harikalar Diyarı’ndaymışsınız gibi hissettirecek kadar düşsel bir şekilde yapılandırılmış. Arnavut kaldırımı ile döşenmiş dar sokakları, Orta Çağ’ın geleneksel kıyafetlerine bürünmüş Eston kızları, her saat başı okunan bir ferman ve kiliseden etrafa yayılan çan sesleri ile kendinizi bir Orta Çağ peri masalının içinde bulacaksınız. Eski Şehrin etrafını çevreleyen kale duvarları (City Walls), şehrin girişini oluşturan büyük geçit (Viru Gates), Eski Şehrin merkezindeki görkemli belediye sarayı (Raekoda) ve bu görkemli sarayın yanındaki geniş ve büyüleyici meydan (Raekoja Plats), Eski Şehri oluşturan başlıca noktalar. Bu noktaları gördükten sonra büyüleyici meydandan biraz daha yukarı çıkmanızı, insanın içini huzurla dolduran Tallinn silüetini ve Baltık Denizi’nin güzelliğini tamamen görmenizi sağlayacak tepede (Toompea Hills) vakit geçirmenizi öneririm. Tepeye çıktığınızda sizi bekleyen bir diğer sürpriz ise pembe bir duvarda yazılı duran “The Times We Had” yazısı olacaktır. O anı doyasıya yaşarken bu yazının altında yatan gizemleri düşünmek ise Tallinn’deki en ilginç aktivitelerden biri olsa gerek… Eski Şehir’deki gezinizi Moskova’daki Kremlin Saray’ını andıran Alexander Nevsky Katedrali’ni ve göz kamaştırıcı Özgürlük Meydan’ını (Freedom Square) ziyaret ederek sonlandırabilirsiniz.

GezmekSanattir-Tallinn2


 

2. Kadriorg Park

Eski Şehre sadece birkaç kilometre uzaklıkta yer alan Kadriorg Park, yeşil ile mavinin buluştuğu, ruhunuzu doygunluğa ulaştıracak (Sadece Tallinn için değil, tüm Avrupa’daki) nadir yerlerden biri. En güzeli ise Eski Şehir’den bisiklet kiralamak ve parkın içini spor yaparak gezmek… Eğer yalnız değilseniz “tandem” adı verilen iki kişilik bisikletlerden alıp parkın içini dolaşırken eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz. Kadriorg Park’ın içinde bulunan Kadriorg Parkı Sanat Müzesi (Kadriorg Park Art Museum), Deli Petro’nun Kır Evi (Peter the Great Cottage) ve sanat koleksiyonlarının bulunduğu Kumu Müzesi (Kumu Museum) ziyaret etmeye değer!


 

3. Pirita Plajı (Pirita Beach)

Özellikle Tallinn’i yaz aylarında ziyaret ediyor ve Baltık Denizi’nde yüzmenin nasıl keyifli (ve dondurucu!) olduğunu deneyimlemek istiyorsanız Pirita Plajı mükemmel bir seçim. Şehir merkezinden yedi kilometre ötede olan bu plaja sahil şeridinden bisiklet yolunu kullanarak gitmek en keyiflisi. Ancak diğer ulaşım araçları ile de bu plaja ulaşmak mümkün. Pirita Plajı, görkemli marinası, rüzgar sörfü (windsurfing) ve uçurtma sörfü (kitesurfing) okulları ile ziyaretçilere güzel zaman geçirme olanağı sunuyor.


 

4. Tallinn TV Kulesi (Tallinn TV Tower)

Gökdelenlerle ve yüksek binalarla çevrili olmayan Tallinn’i, 314 metrelik televizyon kulesinden görmenin keyfi de bir başka. Şehirdeki kısa yapılardan dolayı Tallinn’i en ince ayrıntısına kadar incelemenin mümkün olduğu bir yer; Tallinn Televizyon Kulesi. Kısa süren bir otobüs yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Tallinn Televizyon Kulesi’nin Estonya’nın bağımsızlığını kazanmasında da ayrı bir yeri var. 1991 senesinde henüz Estonya, Sovyet Rusya egemenliği altında iken, televizyon kulesi çalışanları hayatlarını riske atarak bağımsız yayın yapmaya devam etmişlerdir. Estonya’nın ve Tallinn’in tarihini anlamak ve şehrin silüetini görmek istiyorsanız Tallinn Televizyon Kulesi’ni görmeden dönmeyin!


 

5. Tallinn Festival Alanı (Tallinn Song Festival Grounds)

GezmekSanattir-Tallinn4

İlk bakışta sadece yemyeşil çimenlerin üzerine kurulu bir açık hava konser alanı olarak görünse de Estonya tarihinde bu festival alanının yeri çok büyük. 1991 yılında Sovyet Rusya’dan bağımsızlığını kazanan ve daha sonra Avrupa Birliği üyesi olan Estonya’nın tarihi, 2006 senesinde filme alınan “Şarkı Söyleme Devrimi” (The Singing Revolution) ile anlatılmıştır. Bu bağımsızlığın en önemli değerlerinden biri binlerce, on binlerce insanın bir araya gelip şarkı söylemesi ve başkaldırması. Bu nedenle, günümüzde her 5 senede bir gerçekleştirilen etkinlik ile “Şarkı Söyleme Devrimi” (The Singing Revolution) yad ediliyor ve kutlanıyor! Başka etkinliklerinde gerçekleştiği 2.Dünya Savaşı sonrası yapılan ilk modern yapı Tallinn Festival Alanı’nı bir etkinlik sırasında görmenizi öneririm.


 

6. Radisson Blu Sky Otel’in Çatısı (Radisson Blu Sky Hotel Rooftop)

GezmekSanattir-Tallinn3

Eğer Tallinn Televizyon Kulesi’ne gitmeye zamanınız kalmaz ise size önerim şehrin merkezine konumlanmış Radisson Blu Otel’in çatısındaki kafeyi ziyaret etmeniz! Yüksek kalitesine rağmen uygun fiyatları ile güzel bir servis sunan bu kafede, Baltık Denizi’nden gelen esintiyle kahvenizi yudumlayabilir ve Tallinn’in keyfini çıkarabilirsiniz!

GezmekSanattir-Tallinn1