May 22, 2017

     Budapeşte Gurme Rehberi

Eveet Macaristan!

Senin yemeklerin mi daha çok benim midem mi daha büyük, söyle bakalım!

Bu haftasonu Budapeşte’ye 3.ziyaretimi yaptım, her seferinde farklı şeyler keşfediyorum gerçekten. Neden 3 defa gittin yahu o kadar memleket dururken diye soracak olursanız, Estonya’da Erasmus (öğrenci değişim programı) yaptığımız arkadaşlarımla her sene yeniden bir araya geliyoruz. Bu yıl da şanslı şehri Budapeşte olarak belirledik. 🙂 (the oscar goes to Budapest)

Şanslıyız ki, bu buluşma sırasında çok iyi bir Macar dostumuz bize tur rehberliği yaptı. Şimdi herkesin halasının teyzesinin neden turlarla gezdiğini çok daha iyi anlıyorum, tembellik etmek için birebir; hiçbir araştırma yapmadan sadece birisini takip etmek! (Herkes böyle yapmıyor olabilir tabii ki ama benim için tamamen böyleydi) Oldukça keyifli. 🙂

Şimdi gelin içerik kısmını geçelim ve Budapeşte’de yemek deyince akla gelen ilk 6 şeye göz atalım hadi! 


 

1. Gulaş Çorbası (Beef Goulash Soup – Gulyás)

Daha önce söylemiş miydim bilmiyorum ama Doğu Avrupa yemekleri oldukça güzel! Özellikle uzun soğuk kış gecelerinde ısınmak ve hastalıktan kurtumak için birebir.

Macar kovboylar (gulyas) arasında zamanında bir hayli ünlü olan bu çorbayı günümüzde restoranların hepsinde bulmak mümkün.

Sığır etinden çorba veya yahni (seçiminize bağlı) olarak yiyebileceğiniz bu yemek etin yavaş bir şekilde pişirilip paprika, havuç, soğan ve patates ile bir araya getirilmesi ile lezzetli bir karışım oluyor.


 

2.  Paprika Soslu Tavuk (Chicken Paprikash- Paprikás Csirke)

En ünlü Macar yemeklerinden bir diğeri olan “Paprika Soslu Tavuk” basit bir şekilde tavuğu paprikayla harmanlamalarından meydana geliyor. Ancak servis edilirken ekşi krema (sour cream) ve spatzle (makarna çeşidi) ile tabağınızda gelmesi bence bu yemeği farklı ve güzel kılan şey. 🙂

 

3. Makara Keki (Chimney Cake – Kürtoskalacs)

Budapeşte’yi her ziyaretimde neredeyse her yerde gördüğüm ve Türkiye’de de ismini makara keki(tatlısı) olarak koyduğumuz bu yiyeceğin gerçekten hala neden ortasında bir delik bırakılıp kuzu gibi çevrilerek yapıldığını anlamış değilim. 😀

Ancak etrafı şekerli, aromalı (isteğe göre tarçınlı, hindistancevizli vs.) ve oldukça güzel bir şekilde yağlanmış bu tatlının tadı bir hayli güzel.


4. Pişi (Lángos)

Arkadaşlar Lángos inanılmaz bir Macar yemeği, daha önce hiçbir yerde duymadınız ve görmediniz!

Şaka şaka! Bildiğiniz babannenizin pişisinin içine belirli ekstra malzemeler konarak hazırlanan bir spesyal. Sarımsak, tereyağı, et, peynir hatta nutella ile yapılanları bile mevcut.

Tanımadığımız bir tat olmamasına rağmen acıktığınızda sokakta hemen deneyebileceğiniz bir lezzet!


 

5. Dobos Torta (Sponge Cake)

Macar Jozsef C.Dobos tarafından ilk defa üretilen ve onun ismini alan kek çikolata kreması ve karamel ile yapılıyor. 🙂


 

6. Bonus: Tokaji Beyaz Şarabı 

Yenmesi gerekenler listesine bir de şarap ekledim.

Biliyorum beklemiyordunuz başlığa biraz ihanet ettim, size de sürpriz oldu.

Ancak özellikle Dobos Torta kekinden sonra Macar yapımı bu beyaz şaraptan bahsetmek istedim. Oldukça tatlı olan bu şarap, tatlı yiyecekler ile yemek için mükemmel bir seçim. Ana yemeklerle veya peynirle tüketebileceğiniz daha kuru versiyonları da mevcut tabii ki.

Afiyet bal şeker olsun! 🙂

Dikkatinizi çekebilir: Tallinn’e Özgü Mutlaka Denemeniz Gereken 5 Tat