June 5, 2016

BÜKREŞ MUTFAĞI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Kesinlikle tatmanız gerekenler kısmına tarih bilgileriyle başlayarak abesle iştigal ettiğimi düşünebilirsiniz ancak okudukça bana hak vereceğinizden hiç şüphem yok!

Bana güvenin, başlıyorum. 🙂

Romanya İmparatorluğu sadece 18 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliği altında yaşamıştır. Fakat Osmanlı İmparatorluğu bugünkü Romanya’nında içinde bulunduğ bölgeyi 1541 ile 1878 yılları arasında (tam olarak 337 sene) sınırı içerisinde tutmuştur. Hal böyle olunca, kültürlerimizde bazı ortaklıkların olması tabii ki kaçınılmaz oluyor. Bükreş’te geleneksel yemekleri denemek istediğinizde önünüze gerçekten birbirinden lezzetli 4 farklı opsiyon çıkacak:

 

1.  Sarmale (Beyaz Lahana Sarması)”

 


 

2. “Mamaliga (Mısır İrmiği-Mamalika)”
GezmekSanattir - Bükreş - Yemek4  

 


 

3. “Mici (Köfte)”

GezmekSanattir - Bükreş - Yemek5

 

 


 

4. “Ciorba de fasole în pâine (Ekmeğin içinde fasulye çorbası)”

GezmekSanattir - Bükreş - Yemek6

 

Aslında, kendi evlerimizde hepimiz Rumenlerin yemek kültürünü de yaşıyormuşuz, ya da onlar bizimkisini. 🙂 Ancak Bükreş’e bir seyahat gerçekleştirirseniz “Mamaliga (Mısır İrmiği)” denemeyi sakın unutmayın, Karadeniz Bölgesi’nden biraz daha farklı bir tarif ile yapılıyor. Ayrıca, kendi lezzetlerimizi farklı bir tatla denemek kesinlikle ilginç olacaktır!

GezmekSanattir - Bükreş - Yemek2

Caru Cu Bere restoranı Bükreş Mutfağı için biçilmez kaftan:)

Güzel, şimdi neyle karşılacağımı biliyorum, ne yemem gerektiğini de biliyorum ama nerede yemem gerektiğine dair hiçbir fikrim yok, diye aklınızdan geçirdiniz. 1879 yılından beri ziyaretçilerine hizmet veren “Caru’ Cu Bere” restoranı tarihi mimarisi, tarihi atmosferi, Rumen müziği, geleneksel dansları ve uygun fiyatları ile kesinlikle öğle veya akşam yemeği için gitmeniz gereken yerlerden biri.

Şuan da gitmeye can atıyor olmalısınız! ( Restoranla ilgili bilgiler aşağıda 🙂 )

 


Not1: Eğer ki, akşam yemeğini yedikten sonra geceye nerde devam edilmesi gerektiğini öğrenmek istiyorsanız bu yazımda Bükreş gece hayatındaki en popüler 4 gece kulübünü bulabilirsiniz. 🙂

Not2: Şuan seyahate çıkmak istiyor ancak motivasyonum keşke daha fazla olsa diyorsanız tek yapmanız gereken yaz planlarınızı hemen şu anda değiştirecek bu 8 seyahat videosuna göz atmanız!

 


Caru’ Cu Bere Restoranı / Bükreş

Adres : Strada Stavropoleos, nr. 5
Web-site: https://www.carucubere.ro/en/
Telefon : 0726 28 23 73, 021 313 75 60
E-mail: rezervari@carucubere.ro
Pazartesi – Perşembe ve Pazar 08.00 – 00.00
Cuma – Cumartesi 08.00 – 02.00