March 20, 2016

Bunları Biliyor muydunuz?

GezmekSanattir-Gif6

  • Uzun süre Sovyet Rusya’nın egemenliği altında kalan Tallinn, 2. dünya savaşı sırasında Sovyet Rusya tarafından uzun bir süre bombalanmasına rağmen Orta Çağ havasını tam anlamıyla yaşatan Tallinn’in Eski Şehri(Old Town) hala ayaktadır.
  • Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye cruise gemileri ile sadece 2 saat uzaklıkta olan Tallinn, haftasonları Finlilerin litrelerce ucuz alkolü satın almak istemeleriyle bir nevi istilaya uğramaktadır. Finlilerin Tallinn’den satın alıp el arabalarıyla taşıdıkları litrelerce alkolü gördüğünüzde muhtemelen yıllık alkol tedariklerini sağladıklarını düşüneceksiniz! Ancak üzgünüm, yanılıyorsunuz! Belki de Estonya’nın Avrupa’daki en çok alkol!(vodka) tüketilen ülke olmasının sebebi budur, kim bilir…
  • Dünyada kişi başına düşen en fazla “Top Model” çıkaran ülke Estonya, tabii ülkenin 3’te birinin Tallinn’de yaşadığı düşünülünce en fazla “Top Model” çıkaran şehirde Tallinn olsa gerek!

 


 

Genel Bilgiler

Estonya’nın kuzeyinde yer alan ve Finlandiya Körfezi’ne kıyısı olan başkent Tallinn’in bilinen tarihi aslında günümüze pek de uzak değil. Tallinn’in dünya haritası üzerinde ilk defa işaretlenişi 1154 yılında bir Arap haritacı tarafından gerçekleştirilmiştir.

O dönemde yerel insanlar tarafından sadece market ve balıkçı limanı olarak bilinen Tallinn, 13. yüzyıl ile 16. yüzyıl arasında büyük bir gelişim göstermiştir. Bu süre zarfında farklı kültürler ile farklı anlamlar ve yapılar kazanan şehir 18.yüzyıl başlarında Rus İmparatorluğu’nun bir parçası olmuş ve I. Petro -yani bizim deyimimizle Deli Petro- ile modern bir görünüm kazanmıştır.

Daha sonraları demiryolu bağlantılarının yapımı ile endüstri gelişmiş ve nüfus büyük ölçüde artmıştır. 1987 yılında başlayan ve 300 bin Eston’u bir araya getiren şarkı söyleme aktivitesi dört yıl devam ettikten sonra zamanla gösteriler haline gelmiştir. Oluşturduğu sinerji ve barış dalgaları ile aktivite olmaktan çıkıp artık “Şarkı Söyleme Devrimi” diye anılan etkinlik, 1991 yılının Ağustos Ay’ında Estonya’nın bağımsızlığını kazanmasında en büyük rolü oynamıştır.

Bu tarihi olaydan sonra Tallinn, hızlı gelişen ve ileri teknolojiye sahip bir şehir olma özelliğini günümüze kadar sürdürmüştür. Estonya’nın 160 km2 yüzölçümüne sahip en büyük şehri Tallinn, aynı zamanda 430 bin kişilik popülasyonu ile de ülkenin 3’te birlik nüfusunu içinde barındırıyor. Seyahat planı yapmak isteyen bir kişinin aklına gelen ilk soru ise “Ben Estonca bilmiyorum, insanlarla nasıl anlaşacağım?” oluyor. İçinize su serpecek cevabı hemen sizinle paylaşıyorum. Merak etmeyin! İlginç bir şekilde nüfusun büyük bir çoğunluğu ingilizceyi sular seller gibi konuşuyor. Eğer ki Tallinn’e gider ve bir süpermarkete girip alışveriş yaparsanız göreceksiniz ki kasiyerler sizden (benden!) daha iyi ingilizce konuşuyor.

10’dan fazla üniversitenin bulunduğu şehir büyük bir genç nüfusa sahip. Skype’ın da icat edildiği bu teknoloji merkezinde, her sokakta ücretsiz Wi-Fi bulmak mümkün. İnternetin ücretsiz olup tüm halkın yararlanması gerektiği yasalarca desteklenmiş. Finlandiya’dan ve Rusya’dan birçok öğrenci de daha uygun maliyetlere okumak için Tallinn’e geliyor. Ancak Finlilerin ve Rusların Tallinn’i ziyaretleri sadece eğitim ile sınırlı değil, çok sayıda Finli hafta sonları sadece alkol satın almak için cruise gemileri ile Helsinki’den Tallinn’e geliyor. Gidiş-dönüş sadece 4 saat süren bu inanılmaz konforlu(Titanik gibi bir gemide!) cruise yolculuğunun maliyeti ise 22 Euro.

GezmekSanattir-Tallinn-Bilgi1

Muhtemelen soğuk iklimden ve insan yoğunluğunun azlığından dolayı Estonlar ilk görüşte çok sıcakkanlı ve arkadaş yanlısı değiller. Doğrusunu söylemek gerekirse ilk defa iletişime geçtiğinizde davranış şekilleri kendinizi “Acaba yanlış bir şey mi yapıyorum?” diye sorgulamanıza sebep oluyor. Ancak bu mesafeli insanlar sizi tanıdıktan sonra dünyanın en tatlı kişileri oluveriyorlar. Hatta akşam görüşüp onlarla vakit geçirmekten kendinizi alamayıp gün doğumuna kadar sohbet edebiliyorsunuz. Gerçi Tallinn’de bir yaz akşamı ne kadar uzun olabilir diye aklınızdan geçirmiş olabilirsiniz, kesinlikle haklısınız! Coğrafi konumundan dolayı beyaz geceleriyle ünlü Tallinn’de yaz aylarında hava gece 12’de kararıyor ve gece 3’te aydınlanıyor. Türkiye’de uzun yıllar yaşamış biri için gerçekten de acayip bir durum bu. Gece hayatını seven birisi için de bir kafeye veya bara girdikten sadece üç saat sonra dışarıda aydınlığı görmek oldukça ilginç olacaktır, deneyimlemek için sabırsızlanıyorsunuz biliyorum! Kış için ise tam tersi geçerli tabii ki! Belki de bu yüzdendir ki insanlar sokağa çıkıp dolaşmayı pek sevmiyor kötü havalarda.

GezmekSanattir-Tallinn-Bilgi2

Fakat güneş varsa her şey çok farklı Tallinn için. Yaz aylarında, sıcak bir günde, Tallinn’in Arnavut kaldırımlı daracık sokaklarında yürüyüş yaparak veya rengarenk restoranların, kafelerin sokaklara taşmış masalarında arkadaşlarınızla sohbet ederek muhteşem Orta Çağ havasının tadını çıkarabilirsiniz.

  • Para birimi : Euro
  • Dil : Estonca, Rusça ve Fince ancak Ingilizce yaygın olarak biliniyor.
  • Nüfus : 425 000
  • Saat Dilimi : UTC +2 (Türkiye’den 1 saat geri)
  • Alan : 159.2 km²

Eğer her gün tek tip haline gelen şehirlerden, her an biraz daha küreselleşen dünyadan uzaklaşmak ve kendinizi Orta Çağ’daki teknolojiden uzak bir yaşamın içinde bulmak istiyorsanız Tallinn sizin için doğru şehir!