January 31, 2016

Lapland Hakkında Kesinlikle Bilmek İsteyeceğiniz 3 Bilgi!

Bunları biliyor muydunuz?

GezmekSanattir-Gif6

  1. Lapland kuzey kutup dairesi (arctic circle) üzerinde yer almaktadır. Bu sebeple günlerinizin aralık ayında en azından 24 saatini gece, haziran ayında ise en azından 24 saatini gündüz olarak yaşayabilirsiniz.
  2. Kuzey ışıkları (northern lights or aurora borealis) sayesinde ABD’de 2 Eylül 1859 gecesi Boston ve Portland arası telgraf hattında çalışanlar pilleri çıkarıp iletişime 2 saat boyunca sadece kuzey ışıklarının akımıyla devam etmişlerdir. Bu şekilde iletişimin gerçekleştiği en uzun olaydır.
  3. Noel Baba’nın (santa clauss) batı kültürlerine göre çocuklara hediyeleri 24 Aralık gecesi Noel’den önce ulaştırdığına inanılır.

 Genel Bilgiler

“Lapland nerededir, hangi ülkeye aittir, Noel Baba(santa clauss) ‘nın evi tam olarak neresidir?” soruları ile sıklıkla karşılaşırız… Bu sorularla karşılaşmamız ve akıl karışıklığımızın olması çok doğal çünkü Lapland bölgesi Finlandiya, Norveç, Rusya ve İsveç arasında bölünmüştür. Ancak Finlandiya’nın kuzeyinde bulunan Lapland bölgesinin simgesel başkenti kabul edilen Rovaniemi kenti “Noel Baba(santa clauss) köy” üne sahiptir. Lapland olarak gidilebilecek ve en çok aktivitenin yaşanabileceği yeri “Finlandiya-Lapland” i olarak söyleyebilirim.

Para birimi : Euro
Dil : Fince, ancak İngilizce, İsveççe ve Rusça konusanlara rastlamanız tesadüf olmayacaktır.
Nüfus : 184 000
Saat Dilimi : UTC +2
Alan : 98 984 km²

Lapland-GezmekSanattir2

Peki, sizi Lapland’de neler bekliyor? Dünyadaki en dost canlısı husky köpekleri ile etrafı dolaşabilir, onlara sarılabilir; buzkıran gemileriyle safariye çıkabilir, ren geyiklerinin yaşantılarına konuk olabilir ve geyikli kızaklar ile muhteşem doğaya bir kez daha tanıklık edebilirsiniz. Kışın giderseniz eğer, büyülü ağaçların üstüne serili karlar ile kaplanmış doğanın keyfine varabilirsiniz. Finlilerin geleneği olan saunalarda zaman geçirebilir ardından donmuş gölde yüzebilirsiniz. Belki de hayatınızda bir kere tecrübe edebileceğiniz bu aktivitenin keyfini çıkarmaya bakın! Evet, korkutucu geliyor biliyorum ama ambiyans onu gerektirdiğinde anlıyorsunuz ki bunu yapabilirsiniz ve hayatınızda unutamayacağınız bir anıya sahip olacaksınız. Ayrıca bunca aktiviteden sonra tahtalarla kaplanmış egzotik odalarda yiyeceğiniz barbekü ile içeceğiniz sıcak yaban mersini çayı günün bütün yorgunluğunu alacaktır. Geceyse kuzey ışıklarını görmek için umudunuzu yitirmeden beklemelisiniz, eğer bu doğa harikasına tanıklık ederseniz Lapland gezisini gerçekleştiren insanlardan kendinizi en şanslısı hissedebilirsiniz…

Lapland-GezmekSanattir1

Burayı ziyaret edin, buzdan yapılmış evlerde, kafelerde vakit geçirin… Şehir yaşantısından uzak sadece doğayla bir hafta geçirdikten sonra “iyi ki gelmişim, her şeye değdi” demek eminim çok zor olmayacaktır. Her anını ömür boyu hatırlayacağınız güzel anılarla doldurmak için mükemmel bir seçim olucaktır…