February 21, 2016

Lapland’de Kesinlikle Yapılması Gereken 8 Aktivite!

1. Kuzey Işıkları (northern lights)

GezmekSanattir-Lapland-Finlandiya13

lovepuffin.me

Eğer hava güzel ise içinizi ısıtacak içeceklerinizi alıp gökyüzünü rahatça görebileceğiniz bir yerde gecenizi kuzey ışıklarını bekleyerek geçirmenizi tavsiye ederim. Bana gelince ne yazık ki kuzey ışıklarını göremedim görme olasılığının en yüksek olduğu dönemlerden birinde gitmeme rağmen. Ayrıca görmeyi çok istiyorsanız verebileceğim tek tavsiye görme olasılığının daha yüksek olduğu 21 Eylül-21 Mart arasında Lapland’e gitmeniz olacaktır.

 

2. Kuzey Kutup Dairesi (arctic circle)

GezmekSanattir-Lapland-Finlandiya8

Kuzey kutup dairesi çizgisi üzerine kurulmuş simgesel bu merkezde biraz vakit geçirmek ve coğrafya derslerinde gördüğümüz 66° 33′ paralelinin üzerinde bulunduğumuzu tekrar hatırlamak sanırım paha biçilemez olacaktır.

 

3. Noel Baba’nın Köyü (santa clauss village)

GezmekSanattir-Lapland-Finlandiya6

Ne kadar bizim kültürümüz olmasa da, gördüğümüz duyduğumuz ve hayal ettiklerimizle çocukluğumuzda bizim de bilgi sahip olduğumuz Noel Baba Köyü benim için hayal kırıklığıydı. Nedense daha fazlasını ve bu kadar ticari amaç güdülmeyenini beklemiştim. İçeriği kazanç elde etmek amacıyla kurulmuş olsa da, Noel Baba ile fotoğraf çektirmek için 25 euro ödemeniz gerekse de belki de beklentinizi biraz düşürüp gittiğinizde çok hoşunuza gidecek bir yer olabilir. Arkadaşlarınıza ve ailenize kartpostal yollayabilir, Noel Baba temalı hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

GezmekSanattir-Lapland-Finlandiya5
not olarak: Eğer 25 euro ödemek istemiyorsanız Noel Baba ile “selfie” fotoğraf çekilebilirsiniz kimse farketmeden…

 

4. Buzdan Bar (ice bar)

GezmekSanattir-Lapland-Finlandiya12

Buzdan barlar artık dünyanın her yerinde moda oldu. Ancak buradaki hepsinden doğal olanı, daha önce içinde bulunmadıysanız sizin için ilginç olacaktır.

 

5. Ren Geyiği Çiftliği (reindeer farm)

GezmekSanattir-Lapland-Finlandiya3

 

Ren geyiği çiftliği… Lapland’in en önemli sembollerinden bir tanesi… Bu çiftliklerde, nasıl ren geyiklerinin yakalandığına dair küçük eğitimler alabilir ve bunu simülasyonlar ile tecrübe edebilirsiniz. Ardından bu tatlı canlıları beslemek ve onlarla safari yapmak için can atacaksınız. Birkaç denemeden sonra başarılı olursanız simgesel 5 yıl geçerli “Ren Geyiği Sürücü Belgesi” ile hatıralarınıza bir yenisini ekleyebilirsiniz.

GezmekSanattir-Lapland-Finlandiya2

not olarak: ren geyiklerinde ; erkeğin de, dişinin de boynuzları bulunur. İskandinavya ren geyiklerinde yaşlı erkeklerde boynuzlar Aralık ayında düşer. Genç erkeklerde ilkbahar başında, dişilerde ise yazın boynuzlar düşer.

GezmekSanattir-Lapland-Finlandiya4

 

6. Sibirya Kurdu Çiftliği (husky farm)

GezmekSanattir-Lapland-Finlandiya11
Dünyanın en sevecen hayvanlarının çiftliğine gittiğinizde gerçekten şaşıracaksınız. Sizi gören hayvanların tavırları, size sarılmak ve sizinle oynamak istemesi ruhunuzu sevgiyle dolduracak. Onlarla vakit geçirdikten sonra sibirya kurtlarının çılgınca koştuğu ve durdurmakta zorlanacağınız kızaklarda maceraya atılın.

GezmekSanattir-Lapland-Finlandiya10

Muhteşem doğanın keyfini, sibirya kurtlarının havlamalarıyla bir kere daha çıkarın. Kesinlikle ama kesinlikle uğramanız gereken bir yer.

 

7. Sauna ve Donmuş Göl (sauna & frozen lake)

GezmekSanattir-Lapland-Finlandiya9

Serüvenin en heyecan verici kısmı donmuş gölde yüzmek olsa gerek. Donmuş göl yakınına kurulmuş saunada zaman geçirdikten sonra donmuş gölde yüzmek Finliler tarafından sürekli gerçekleştirilen bir aktivite. Bunun sağlıklı olduğuna ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğine inanıyorlar. Bazen Akdeniz veya Ege’deki bir sahil kentinde bile denize girerken tereddüt ettiğinizi düşünün. Su sıcaklığının 10° ‘nin altında, hava sıcaklığının eksi derecelerde olduğunu hayal edin. Üstüne üstlük saunanın 80-100° sıcaklığından koşarak donmuş göle atladığınızı kurgulayın. Şimdi daha korkutucu geliyor değil mi? Ancak bunu yaptıktan sonra ne kadar iyi hissedeceğinizi tahmin edemezsiniz. Hayatınızda belki de bir kere gerçekleştirebileceğiniz bu aktivitenin keyfini çıkarın!

 

8. Kayak ve Kızakla Kaymak (snowboarding, skiing & sledging)

GezmekSanattir-Lapland-Finlandiya7

Belki de bir kere daha çocukluğunuzu ortaya çıkaracak aktivitelerden biri kızakla kaymak… Tepeden kızakla kayarken düşmek, elinizin yüzünüzün karlar içinde kalması ve kahkalarınız… Birde gün batımına denk gelirseniz değmeyin ki keyfinize. Kaymak (snowboarding & skiing) içinse tercih etmeniz gereken yer “Ruka”. Eğer biraz araştırırsanız dünya kupasına da ev sahipliği yapmış Ruka pistleri Lapland’deki en uygun yer.


Dipnot: Birçok arkadasımdan “abi o donmuş göle nasıl girdin ya?!?” geri dönüşü aldım. Belki de en heyecan verici ve ilginç aktiviteydi. Lapland’de 4 gün kalmıştık ve 2.gün gerçekten rüya gibiydi. Ren geyikleriyle vakit geçirdik, husky köpeklerinin yaşamlarına konuk olduk, kızaklarımızla en yüksek tepelerden kaydık, ardından saunada terlerimizi atıp donmuş gölde çılgınca yüzdük 🙂 Gece ise tüm kaybettigimiz enerjiyi tekrar toplayabilmemiz için “Ren geyigi eti ve patates püresi” yedik. 🙂

Anı olarak saklayabilecegim bir dolu fotoğraf mı, ren geyiği sürücü lisansı mı, hayal gibi bir haftasonu mu bilmiyorum hangisi beni daha çok mutlu ediyor…
Gitmiş ve gidecek olan arkadaşlar! Sizi hangisi daha fazla mutlu ederdi peki?