February 21, 2016

Mutlu Olmak İçin Mutlaka Bilmeniz Gereken 1 Yasa!

Hep seyahat etmekten bahseder birileri, daha sonra kendinizi tanıma fırsatı bulursunuz falan diye eklerler..

Kendini tanıma fırsatı

Ne abi bu kendini tanımak nasıl oluyor? Kendi evimde, ülkemde tanıyamıyor muyum ben kendimi? İlla gezmek mi zorundayım ben kendimi tanımak için lan diyesi geliyor insanin. Tayland’a 3k TL’ye uçak bileti alırsam 2k TL’de orada para harcarsam nasıl hayatıma fakir devam edeceğimi anlayabilirim mi olay yani?

Değil tabii ki!

GezmekSanattir-Mutluluk1

Çok daha ucuza gezmenin planlama yaparak ve bazı kritik noktaları bilerek mümkün olduğunu öğrenmek zor değil, ama burası bunun konusu değil o ayrı!

Her neyse, eminim çoğunuz ekşi sözlükteki ayfon 6 yerine verilebilecek paralarla neler yapılabileceğiyle ilgili yazıya denk gelmişsinizdir.(görmeyenler için)

Herkes aa insanlar geziyor lan bu para nerden geliyor modunda… Ancak anlamadığım şey, Türkiye’de herkesin elinde ayfon5, galaksies5 var, bu nasıl iş anlamadım.

Amma velakin değinmek istediğim konu bundan çok farklı.

Merak ediyorum…

Kendinize oturup soruyor musunuz, ben ne yapiyorum? Bugün ne yaptım? Ne olmak istiyorum? diye…

Sorguluyor musunuz hayatınızı?

Ancak ne yapıyorum, ne olmak istiyorum sorusuna 5 yaşındaki John Lennon’un cevap verdiği gibi mutlu olmak istiyorum diye cevap veremezsiniz… Olmaz!

Emin olun, herkes mutlu olmak ister.

Bu yüzden evet o cevap etkileyici ve güzel olabilirdi, John Lennon gibi 5 yaşında söyleseydiniz eğer!

 

  • “When I was 5 years old, my mother always told me that happiness was the key to life. When I went to school, they asked me what I wanted to be when I grew up. I wrote down ‘happy’. They told me I didn’t understand the assignment, and I told them they didn’t understand life.”
  • “Ben 5 yaşındayken annem bana her zaman mutluluğun hayatın anahtarı olduğunu anlatırdı. Okula gittiğimde, bana büyüyünce ne olmak istediğimi sordular. Ben de mutlu olmak istiyorum yazdım. Onlar bana soruyu anlamadığımı söylediler, ben de onlara onların hayatı anlamadığını söyledim.”

 

Durun birkaç saniye düşünün en azından, ne biliyorsunuz kendiniz hakkında? Soruyor musunuz kendinize bir şeyler? Yalnız kalıyor musunuz?

Yoksa,

Yaşamın dingince ilerleyen ve size hiçbir şey fark ettirmeyen, zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacağınız bir yanı var, kendinizi yaşamın o yanına bırakıp aman ne olursa olsun tadında mı yaşıyorsunuz?

GezmekSanattir-Mutluluk2

Bu sitiv cabs dediğimiz adamın çok güzel bir sözü var eminim ki duydunuz daha önce, yarın öleceğinizi bilseydiniz eğer şu an yaptığınız o işi yapmaya devam eder miydiniz? Kendinizle baş başa kalıp bu soruların cevaplarına biraz kafa yoruyor musunuz yoksa şu kızı feyste sıtalklıyım ya da şu ayfonu alsam of ne havam olur lan diye mi düşünüyorsunuz? Ya da gs-fener maçında neler olduğu sizi daha çok mu ilgilendiriyor? Bunları yapmayın demiyorum ki, yapın ama hobi olsun bunlar.

Sorun bunların hayatımızı oluşturması…

Hani o elimizden düşürmediğimiz telefonlarımız var ya, sürekli insanları kendine müptela eden şu platforma girmek için kullanıyoruz hani. Sabah kalktığımızda ilk baktığımız şey acaba bir bildirim var mı, gece uyurken şu kız n’apmış diye baktığımız platform. İnsanın açıp saatlerce zombi gibi sadece eliyle aşağı kaydırarak neler olmuş diye baktığı ve kendinden geçtiğini fark etmediği uygulama.

Onun kurucusu mark zukerberk geçenlerde Çin’de Tsinghua Üniversitesinde bir konferans verdi, adam sırf kendine meydan okumak için dünyanın en zor dillerinden biri olan (belki de en zoru) Çince’yi kendi başına öğrenmiş. 30 dakikalık soru cevap kısmını Çince veriyor ulan, sen orada kanepede yatıp ona layk çakayım, buna laf atayım derken… (görmeyenler için)

Üstüne üstlük gelen soruya bakın mark zukerberk’e, “Neden her gün gri t-shirt giyiyorsun?”.

O da şöyle cevaplıyor, ben 1 milyardan fazla insana böyle bir servis sunarken tüm zamanımı onlara nasıl daha iyi bir hizmet vermeliyim diye düşünerek geçirmem gerektiğini düşünüyorum. Ne giyeceğimi düşünürek zaman harcamak mantıklı değil.

Bir örnek vermek gerekirse,

Şimdi sen bir üniversiteye gir abi, işletme bölümüne yol al ordan. Sor millete, ne olmak istiyorsun buradan mezun olunca diye. Kanka ben ceo olacağım diye cevaplar duyarsın.

Heh kesin olursun abi, kaç kitap okuyorsun da böle bir şey söyleyebiliyorsun ya da kendini ne kadar tanıyorsun? Ne düşünüyorsun hayat hakkında? Kendi düşüncelerin var mı? Yoksa hala başkalarından duyduklarını kendi düşüncelerinmiş gibi insanlara mı söylüyorsun?

Bu sadece para kazanmak veya kariyer anlamında değil ki, her şey olabilir.

Her neyse,

Çok hızlı bir bitiriş olacak ama emin olun gezmek bu soruların cevabını size en hızlı yoldan sağlayacaktır!