November 24, 2016

Singapur Rehberi 

 

Singapur yaşamıyla, yasalarıyla ve kurallarıyla oldukça ilginç bir şehir devleti.

Hatırlarsınız ki, Singapur’a gitmeden önce bilmeniz gereken $100,000’lık bir yasaktan bahsetmiştim. Gitmeden önce okumakta fayda var, üzülmenizi istemem. 🙂

Bu defa lafı çok uzatmayacağım sanatseverler, eğer ki bu şehrin hakkını vermek istiyorsanız bu 11 noktayı kesinlikle ziyaret edin ve Singapur’un tadını çıkartmayı kesinlikle unutmayın!

 


 

1. Orchard Caddesi (Orchard Road)

gezmeksanat-singapur-gormek12

Orchard Caddesi, alışveriş delisi insanlar için şehrin merkezine konumlandırılmış bir cennet olarak anılır hep. İnsanı kendine hayran bırakan lüks mağazaları, alışveriş merkezleri, restoran ve otelleri ile sürekli ışıl ışıl olan bu caddede saatlerin nasıl geçtiğini anlamakta güçlük çekeceğinize emin olabilirsiniz. Ancak önceden uyarmak isterim, seyahat için tüm ayırdığınız bütçeyi kendinizi ortamın büyüsüne kaptırıp burada bitirmek gibi bir hataya düşmeyin. Seyahatinizin daha ilk günden sonlanmasını hiçbirimiz istemeyiz sanırım!


 

2. Marina Bay Sands

gezmeksanat-singapur-gormek2

İlham verici mimarisi ile 2010 senesinde açıldıktan sonra şehrin simgesi haline gelmiş Marina Bay Sands, ziyaretçilere eğlenceyi, işi, alışveriş deneyimini ve daha fazlasını sunuyor. Şehrin merkezinde yer alan ve nefes kesen görüntüsü ile insana hayret veren bu istikametin bir de 57.katında SkyPark adı verilen sonsuzluk havuzu yer alıyor. Yerden 200 metre yüksekliğindeki ve 150 metre genişliğindeki sonsuzluk havuzunda iken Singapur’u ayaklarınızın altında hissetmeniz işten bile değil. Ayrıca, bir havuzda aynı anda kaç tane selfie yapılacağına dair şüpheleriniz varsa bu ikonik havuz o şüpheleri ortadan kaldırmak için hayatınızın en eğlenceli dakikalarını size sunuyor. (Sonsuzluk havuzunda nelerin sizi beklediğini öğrenmek istiyorsanız bu yazıya tıklayın 🙂 )

 


 

3. Çin Mahallesi (China Town)

gezmeksanat-singapur-gormek9

Eğer ki daha önce Çin’de veya başka bir Çin mahallesinde bulunmadıysanız kesinlikle listenize eklemeniz gereken bir yer. Otantik olarak Çin kültürünü tanımanın ve yemeklerini tatmanın yanı sıra Singapur’un son 40 sene içerisinde nasıl şaşırtıcı bir şekilde dönüşüm geçirdiğine tanıklık etme fırsatını bulacakınız. Ayrıca, Singapur’daki seyahatinizi sonlandığınızda arkadaşlarınıza, eşinize ve dostunuza anı olarak hediye edeceğiniz uygun fiyatlı, orijinal ürünleri bulmak Çin Mahallesi’nde çok kolay.

 


 

4. Küçük Hindistan (Little India)

gezmeksanat-singapur-gormek11

Küçük Hindistan, isminden de anlaşılacağı üzere Singapur’daki en büyük Hintli topluluğun yaşadığı merkezdir burası. Araçların kornalarının, bisikletlerin zillerinin ve bu bölgede yaşayanların konuşmalarının çıkardığı seslerin ahenksizliği; etraftaki renk cümbüşü ve baharatlı yiyeceklerin kokuları ile kendinizi Hindistan’nın bir şehrindeymiş gibi hissetmeniz kaçınılmaz olacak. Özellikle her sene Ocak – Şubat aylarında gerçekleşenen “Thaipusam Festivali” ile Hintlilerin Lord Murugan’a olan kutlamalarına ve inançlarına; Ekim – Kasım aylarında gerçekleşen “Deepavali Festivali” ile Serangoon Caddesindeki ışık şölenine tanıklık edebilirsiniz. Ayrıca, Küçük Hindistan’a gerçekleşen hiçbir geziyi Serangoon Caddesi’nin köşesinde yer alan (24 saat açık) Mustafa Alışveriş Merkezi’ne uğramadan bitirmek olmaz.

 


 

5. Arap Sokağı (Arab Street)

gezmeksanat-singapur-gormek6

Nasıl Küçük Hindistan’ı yiyeceklerin kokuları ile kolayca hatırlayabileceğimizi söylediysek, Arap Sokağı’nın dükkanlarının canlı renkleri aklımıza kazınacak gibi duruyor. Tekstil ürünlerinin özellikle ipeğin ve kumaşların özel olduğu bu bölgede, saatlerinizi mağazalarda sevdiğiniz ürünleri bulmaya çalışarak geçirebilirsiniz. Ayrıca, 1824 yılında Singapur’un ilk Sultanı Hussian Shah tarafından yapılan devasa altın kubbeli Sultan Camii, Arap Sokağı’nın ve hatta Singapur’un en önemli dini simgelerinden biridir. Son olarak da, memleketinizin yemeklerini çok özlerseniz Arap Sokağı’ndaki meşhur Türk restoranlarına gitmeniz yeterli.

 


 

6. Sentosa Adası (Sentosa Island)

gezmeksanat-singapur-gormek3

Şehirden sadece 15 dakika uzaklıkta kurulu tamamen yapay ve çılgın bir eğlence adası. Hafta sonları şehrin yoğunluğundan uzaklaşıp farklı etkinliklerde bulunmak için güzel bir seçim. Adayı ve içindeki etkinlikleri tamamen keşfetmek için en az 4 güne ihtiyacınız olacak. Eğer ki adrenalin sporları ile ilgileniyorsanız Sentosa Adası’nda yapay dalgalarla oluşturulan düzenekte dalga sörfü yapmak tam size göre!

 


 

7. Gardens By the Bay

gezmeksanat-singapur-gormek4

Tek kelimeyle mükemmel! Devasa, rengarenk ve insanın tüylerini ürperten çağ ötesi bir park. 101 hektarlık dev bir araziye kurulu iki ana bölümden oluflan bu parkta yerden 22 metre yükseklikteki heybetli ağaçların üzerinde gezintiye çıkabilir, daha sonra eşsiz bahçelerde tüm gününüzü sıkılmadan geçirebilirsiniz.

 


 

8. Botanik Bahçeleri (Botanic Gardens)

gezmeksanat-singapur-gormek8

Singapur’un en eski bahçesi, bitki severler için tam olarak bir hazine değerinde. Gününü dışarıda değerlendirmek isteyenler için farklı türden bitkileri koleksiyon olarak toplayan Botanik Bahçesi, dünyanın en büyük orkide sergisine de sahip.

 


 

9. Doğu Yakası (East Coast)

gezmeksanat-singapur-gormek10

Deniz kıyısında yemyeşil bir arazide bisiklet sürmek ve büyülü gün batımını bir de Singapur’da deneyimlemek isteyenler için çok güzel bir seçim!

 


 

 10. Clarke Quay / Boat Quay

gezmeksanat-singapur-gormek5

Singapur’da gece hayatı denince ilk akla gelen yerler. Nehir kıyısına dizilmiş onlarca kafee, bar ve gece kulübü Singapur’da geceleri de hayatın çok eğlenceli geçtiğini size kanıtlayacak türden.

 


 

 11. Sanat ve Bilim Müzesi

gezmeksanat-singapur-gormek7

2011’de ziyaretçilere açılan nilüfer çiçeği mimarisi ile ünlü Sanat ve Bilim Müzesi, şehrin merkezinde yer alıyor. Genelde çok büyük etkinliklere ev sahipliği yaptığı için bir hayli etkileyici olması da doğal!