March 20, 2016

1) Tütsülenmiş Somon Balığı

GezmekSanattir-Tallinn-Yemek1

Beni en çok şaşırtan detaylardan biri de bu olmuştu. Tallinn’in öyle geleneksel bir yemeği üzülerek söylüyorum ki, yok. Ancak Baltık Denizi’ne kıyısı bulunan Tallinn size farklı farklı deniz mahsulleri deneme şansı sunuyor. Tütsülenmiş somon balığı da bunlardan en popüler ve benim için de en güzel olanıydı. Tatmanızı kesinlikle öneririm.

2) Siyah Ekmek

GezmekSanattir-Tallinn-Yemek3

Siyah ekmek, Eston kültüründe önemli bir yere sahip. İlginç bir şekilde, siyah ekmeklerle ilgili çokça batıl inanç, gelenek ve söylentiler var. Bizim kültürümüzde olan bir şeyi siyah ekmekle ilgili olarak Estonlarda’da görmek mümkün. Bir parça ekmek yere düştüğünde yerden kaldırıp öpüp yemeye devam etmeleri gerekiyor. Yaptıklarına hiç şahit olmadım, ancak öyle söylediler. (belki de gururumla oynadılar)

3) Mantar Çorbası ve Geleneksel Şekerleme

GezmekSanattir-Tallinn-Yemek4

Eski Şehir’in merkezindeki Orta Çağ kültürünü iliklerinizde hissetmenizi sağlayacak Olde Hansa Restoran’da mantar çorbasını kesinlikle deneyin. Bir de Olde Hansa Restoran’ının önünde size geleneksel şekerlemelerden ikram eden Orta Çağ kıyafetleri giymiş Eston kızları olacaktır, geleneksel şekerlemeleri denemeyi sakın unutmayın!

4) Kohuke ve Kalev Çikolata

GezmekSanattir-Tallinn-Yemek2

Kohuke, bizim yediğimiz çikolatalardan biraz daha farklı olarak temelde süt-kaymak arası tatlımsı oluşumun karamel veya çikolata ile kaplanmış hali. Farklı çeşitleri de mevcut, çilek, kiraz, hindistan cevizi ve kivi bunlardan bazıları. Baltık ülkelerinin her birinde denk gelme ihtimaliniz olan bu çikolatanın tüm çeşitleri için birisi bir website bile yapmış.

Ayrıca, Estonya’da üretilen Kalev marka çikolatalar bir hayli ünlü, Tallinn’de her yerde bu çikolatalardan bulabilirsiniz.

5) Vana Tallinn

GezmekSanattir-Tallinn-Yemek5

Vana Tallinn ise Tallinn şehrine özgü, (Baileys’e benzeyen) baharatlı bir likör. Başka yerde bulamayacağınıza eminim, gelmişken denemekte fayda var.