January 30, 2017

        Ucuz Uçak Bileti Bulma Rehberi

Maalesef ki, hangi ülkeye veya şehre uçuyorsak uçalım, ucuz uçak bileti bulmak her zaman çok yorucu ve sürekli aramayı gerektiren bir süreç. Uygun fiyatlı uçak biletini bulmak her zaman mümkün olmamasına rağmen belirli taktikler ile çok daha kolay.

Şimdi paylaşacağım ipuçları size bir sonraki uçak biletinizi satın alırken sadece para değil, aynı zamanda vakit de kazandıracak!

Sanatseverler lafı çok uzatmayacağım, gelin ucuz uçak bileti bulmak için mükemmel 7 taktiğe göz atalım hadi!


 

1. Özel Arama Modunda Uçak Bileti Araştırmak

Net bir şekilde hatırlıyorsunuzdur, birkaç defa aynı rota için uçak bileti arattığınızda bir süre sonra o biletin fiyatının arttığını. Birçok seyahat uzmanı tarafından da bu konu raporlandı daha önce. Havayolu şirketleri ve rezervasyon acentaları internet tarayıcı üzerindeki çerezlerden faydalanarak siz belirli bir rota ile ilgili çok sık arama yaptığınızda size daha yüksek bir bilet fiyatı gösteriyor.

Diyelim ki, İstanbul – Londra arası bir seyahat planlıyorsunuz ve son günlerde bu rota için birçok defa uçak bilet fiyatlarını kontrol ettiniz. Geçmiş olsun! Tarayıcı üzerindeki çerezler sayesinde artık bu uçuşu istediğiniz belli oldu ve tahmin edin ne oluyor? Bu uçuş için biraz daha fazla para ödemeye hazır olarak görülüyorsunuz ve o fiyatlar gösteriliyor size çoğu zaman!

Bunu nasıl mı engelleyebiliriz? Arama yaparken özel mod ile arama yapmak bu sorun için bir çözüm. Böylece ucuz uçak biletlerini bulmak çok daha kolay. Google Chrome ve Safari’de özel mod ile arama yapmak için “Command (CTRL) – Shift – N” tuşlarına basmanız yeterli.


 

2. En iyi Uçuş Arama Motorlarını Kullanmak

Yeni bir seyahat planlıyorsunuz ve Singapur’a gitmeye karar verdiniz. Uçak biletini THY veya FLYPGS’den almadan önce paylaştığım sitelerden bakmakta fayda var. Hangisinin daha iyi olduğunu soracak olursanız, öyle bir sıralama yok. Ucuz uçak bileti bulmak biraz meşakkatli, hepsini tek tek kontrol etmek en güzeli.
 1. Skyscanner
 2. Momondo
 3. Kayak
 4. Expadia (Genelde ilk 3 sıraya göre daha yüksek fiyatlar var ama kontrol etmekte fayda var.)
 5. Cheapflights
 6. JetRadar
 7. Google Flights (Hangi ülke ve şehre uçuşun daha uygun fiyatlı olacağını harita üzerinde görebilirsiniz.)
 8. Kiwi (Hangi ülke ve şehre uçuşun daha uygun fiyatlı olacağını harita üzerinde görebilirsiniz.)

 


 

3. Uçuş Yapılacak En Uygun Fiyatlı Lokasyonu Bulmak

Yıllık izininizin tarihi belli oldu ve yeni bir maceraya atılmaya karar verdiniz ancak uygun fiyatlı bir uçak bileti almak istiyorsunuz. O halde, gideceğiniz lokasyonla ilgili esnek olmakta fayda var. 

Peki tamam dediniz, esneğim ne yapmam gerekiyor?

 1. Google Flights
 2. Kiwi
 3. Skyscanner

Söylediğim üç siteden de tüm şehirlere ve ülkelere uçuşların fiyatlarını listeleyebilirsiniz.

Ola! Şimdi maceraya atılabilirsiniz işte!


 

4. Uçuş Yapılacak En Uygun Fiyatlı Günü Bulmak


Nereye uçuş yapacağınıza karar verdiniz ancak hangi tarihte gideceğinize henüz emin değilsiniz.

Durun bir saniye! 

Skyscanner’i ziyaret edin ve en ucuz ay kısmını seçin. Sonra seyahat tarihinizi belirleyebilirsiniz işte!


 

5. Havayolu ve Uçak Bileti Satan Şirketlerin Bültenlerine Kayıt Olmak

Sanatseverler artık çoğu firma e-bültenlerine kaydolan tüketicilere e-mailler ile onları özel kampanyalardan haberdar ediyor. Özellikle belirli dönemlerde birkaç günlüğüne %40 – %50’ye varan indirimler gerçekleştiriyorlar. Bunlardan haberdar olmanın en kolay yolu da bültenlere kayıt olmak.

İzmirden İstanbul aktarmalı bir Arnavutluk gidiş-dönüş biletimi sadece 170 TL’ye (Şuan baktığımda 1 ay sonrası için en iyi fiyat 700 TL), İstanbul – Singapur (Asya) gidiş-dönüş biletimi de 1350 TL’ye satın aldım bu sayede. (Yine 1 ay sonrası için en iyi fiyat 1830 TL civarı)

Dikkatini çekebilir: Singapur’da Dünyanın En İkonik Havuzunda Yüzmek


 

6. Uçuş Yapacağınız Ülkedeki Düşük Bütçeli Havayollarını Kullanmak

Düşük bütçeli havayolları (örn. EasyJet, RyanAir) tam hizmetli havayollarına (Örn. THY, Emirates) çok daha ucuz uçak biletleri sunuyor. Ancak düşük bütçeli havayolları ile uçuş yaptığınızda yiyecek ve içeceklerin hep ekstra ücretlere tabi tutulduğunu veya daha dar koltuk alanlarında seyahat edildiğini söylememe gerek yok diye düşünüyorum.
Düşük bütçeli havayolları ile ilgili en detaylı listeye wikipedia üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

7. Uçak Biletini 6-8 Hafta Öncesinden Satın Almak

Havayolları Raporlama Kurumu’nun oluşturduğu bir rapora göre, uçak biletleri fiyatlarının uçuş zamanından 6 ile 8 hafta öncesinde ortalama fiyatların daha altına düştüğü bir gerçek. Bu nedenle, eğer ki aniden bir tatil planı yapmak zorunda kalmadıysanız daha ucuz bir uçak bileti için seyahat planınızı 1-2 ay önceden planlamak en mantıklısı!